dr inż. Andrzej Dębowski

Budowa pojazdów

Znakomitą pozycją - niestety trudno dostępną - w zakresie budowy pojazdów jest praca zbiorowa "Samochody od A do Z", WKŁ, Warszawa 1978. Są także wcześniejsze wydania, ale tu na 1200-u stronach można znaleźć najwięcej. Może książka wydaje się przestarzała, ale w dziedzinie budowy pojazdów wiele się nie pozmieniało. Obecne konstrukcje są jedynie bardziej dopracowywane i posiadają skomplikowane układy sterujące.
Inne książki warte uwagi to:
J. Jackowski, J. Łęgiewicz, M. Wieczorek, "Samochody osobowe i pochodne", WKŁ, Warszawa 2011;
J. Reimpell, J. Betzler, "Podwozia samochodów. Podstawy konstrukcji", WKŁ, Warszawa 2004;
W. Micknass, R. Popiol, A. Sprenger, "Sprzęgła, skrzynki biegów, wały i półosie napędowe", WKŁ, Warszawa 2009.
Praca zbiorowa, "Poradnik techniki samochodowej", REA, Warszawa 2008;
Ostatnia książka z wymienionych zawiera jednak liczne błędy i jest godna polecenia, ale wyłącznie osobom, które potrafią już krytycznie odnosić się do treści związanych z budową pojazdów.
Zamieszczam tutaj zdjęcia plansz dotyczących budowy pojazdów. Są to unikatowe ilustracje i bardzo szczegółowe. Jakość niestety nie jest najlepsza, ale informacje na nich zawarte z pewnością to wyrównają. Tak szczegółową budowę ilustrują jedynie poradniki serwisowe producentów samochodów, które nie są ogólnodostępne. Każde zdjęcie/strona jest w rozmiarze nie mniejszym niż 1600x1200 pix.

  Plansze  Plansze zaczerpnięto z:
  [2] Samochód osobowo-terenowy UAZ-469B. Album tablic poglądowych. Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej. Szefostwo Służby Czołgowo-Samochodowej, 1975

  Plansze zaczerpnięto z:
  [3] Samochód ZIŁ-157K. Album tablic poglądowych. Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej. Szefostwo Służby Czołgowo-Samochodowej, 1975

   W samochodach osobowych podstawowo można wyróżnić cztery układy, a mianowicie: układ napędowy, układ jezdny, układ kierowniczy oraz układ hamulcowy. Poniżej zamieszczono przykładowe rysunki z nazewnictwem najważniejszych elemetów tworzących takie układy.

Skontaktuj się ze mną

Jestem otwarty na wszelkie sugestie poprawy treści i zawartości strony.

Kontakt

 • lp.ude.taw@ikswobed.jezrdna
 • tel. stacjonarny: 261-837-732
  Budynek 23, pokój 10
 • Plan terenu WAT
 • Wojskowa Akademia Techniczna im. gen. Jarosława Dąbrowskiego
  Wydział Inżynierii Mechanicznej
  Instytut Pojazdów i Transportu
  Zakład Inżynierii Pojazdów i Transportu
  ul. Gen. Sylwestra Kaliskiego 2
  00-908 Warszawa 49
 • www.wat.edu.pl